Istnieje przekonanie, że zbyt wczesne stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych może zaszkodzić skórze. Z drugiej strony krąży opinia, że używanie takich produktów w młodym wieku pozwoli na długo zachować zdrowy wygląd skóry. Jaka jest prawda?
Kiedy sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy?
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe powinny hamować proces starzenia się skóry poprzez ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz wolnymi rodnikami. Nie ma produktów odmładzających! Dostępne są tylko takie, które pomagają chronić cerę przed efektem przedwczesnego starzenia się. Nie ma możliwości cofnięcia zmian w strukturze skóry, dlatego należy sięgnąć po pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe, gdy elastyna i włókna kolagenowe tracą swoją formę. Jest to całkowicie indywidualna sprawa, jednak dermatolodzy zalecają stosowanie pierwszych kremów w okolicach 25 roku życia. Młodsza skóra wymaga przede wszystkim nawilżania i ochrony przeciwsłonecznej.
Wybierz kosmetyk dostosowany do potrzeb skóryy
Ogromny wybór kremów przeciwzmarszczkowych może przyprawić o zawrót głowy. Na opakowaniach preparatów możemy zobaczyć oznaczenia 25+, 30+, 40+ itd. Czy rzeczywiście jest to dobry wyznacznik? Niekoniecznie. W wieku 25 lat, gdy zauważymy, że nasza skóra wygląda gorzej niż rówieśniczek warto wybrać krem polecany do kolejnej grupy wiekowej. Jedno jest pewne, należy zwracać szczególną uwagę, czy kosmetyki posiadają co najmniej faktor SPF 15, ponieważ żadna walka z upływającym czasem nie będzie skuteczna bez zabezpieczenia przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kremów nawilżających, odżywczych, później regenerujących, a po 40 roku życia liftingujących i napinających. Po 50 roku życia należy zacząć używać kosmetyków do pielęgnacji o silnych substancjach odbudowujących strukturę skóry, która w młodym wieku jeszcze nie została naruszona. Warto zaufać producentom, ale jednocześnie obserwować swoją skórę.
Co powinien zawierać dobry krem przeciwzmarszczkowy?
Substancje zawarte w kremach przeciwzmarszczkowych mają wielokierunkowe działanie, czyli regenerują, nawilżają, chronią i odżywiają cerę. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jednym ze składników, zawartych w kremach przeciwzmarszczkowych jest witamina A, czyli retinol. Odpowiada on za regenerację komórek skóry właściwej, odnawia włókna kolagenu, wyrównuje koloryt, rozjaśnia przebarwienia oraz odżywia skórę. Witamina C (kwas askorbinowy) jest silną substancją antyrodnikową. Stymuluje proces powstawania kolagenu, rozjaśnia przebarwienia i pomaga zachować promienną cerę. Kolejnym drogocennym składnikiem jest kwas hialuronowy, który przejawia silne właściwości nawilżające. Natomiast koenzym Q10 powstrzymuje utratę wody i spłyca zmarszczki. Pamiętaj, że ostateczną decyzję na temat wyboru kremu przeciwzmarszczkowego powinnaś podjąć samodzielnie. Pielęgnacja powinna być dostosowana w 100% do potrzeb Twojej cery. Należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość filtru przeciwsłonecznego oraz składników aktywnych. Jeżeli nie jesteś pewna, co będzie najlepsze dla Twojej cery, udaj się do kosmetologa lub dermatologa.