Mróz, wiatr i ciągłe zmiany temperatury mogą zaszkodzić naszej skórze. O tej porze roku często staje się przesuszona, łuszcząca i ściągnięta. Pielęgnacja skóry zimą znacznie różni się od tej wykonywanej latem. Zwykle nie pomagają tradycyjne kremy nawilżające. Po jakie kosmetyki sięgnąć, aby twarz wyglądała na zdrową i promienną?
1. Oczyszczaj, ale nie wysuszaj skóry
Zimową porą warto zastąpić głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy preparatem myjącym o konsystencji kremu lub mleczka. Ważne, aby nie pozbawiać skóry jej naturalnej warstwy ochronnej i nie przesuszać. Posiadaczki suchej cery mogą z powodzeniem używać olejków do zmywania makijażu. Do tłustej i mieszanej skóry można zastosować delikatne żele z tymiankiem, rumiankiem, melisą lub malwą. Naturalne składniki zawarte w preparatach do oczyszczania twarzy bardzo dobrze zmywają make up, nawilżają i pozostawiają piękny zapach na skórze.
2. Odpowiednia pielęgnacja
Zima jest najbardziej wymagającą porą roku dla naszej skóry, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie delikatnej cery przed wykonaniem makijażu. W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednie kosmetyki o bogatej formule. Podstawą pielęgnacji skóry jest złuszczanie – wystarczy raz w tygodniu użyć delikatnego peelingu (np. enzymatycznego). Na co dzień warto stosować kremy dostosowane do potrzeb cery. Zimą gruczoły łojowe nie pracują tak intensywnie jak letnią porą. Skóra twarzy pozbawiona odpowiedniej ilości sebum jest bardziej narażona na przesuszenie. Jakie kremy sprawdzą się zimą? Najlepiej wybrać wzbogacone o składniki natłuszczające, które tworzą warstwę ochronną. Dodatkowo zawarte substancje odżywcze zapobiegają przesuszaniu i utracie wilgoci. Idealnym rozwiązaniem będą kremy z zawartością kolagenu, witaminy E oraz kwasu hialuronowego.
3. Peelingi i balsamy do ust
Cienka i delikatna skóra na ustach jest bardzo narażona na wysuszenie i pękanie. Wychodząc na mróz powinna być zawsze pokryta grubą warstwą balsamu do ust lub nawilżającego błyszczyka. Warto również smarować usta przed snem, aby skóra mogła się zregenerować. Należy pamiętać, aby pomadka nie zawierała substancji podrażniających takich jak mięta. Nie tylko latem, ale również zimą powinnyśmy zaopatrzyć się w kosmetyk do ust z filtrem przeciwsłonecznym. Aby usta były idealnie gładkie można zastosować naturalny domowy peeling (np. z cukru i miodu) lub wybrać drogeryjny kosmetyk z zawartością olejków nawilżających.
4. Zimowy krem z filtrem przeciwsłonecznym
Wbrew pozorom nie tylko latem powinno używać się filtrów przeciwsłonecznych. W mroźne, słoneczne dni, słońce może podrażnić skórę. Należy pamiętać, że promienie UVA przenikają również przez chmury. Skóra twarzy bez odpowiedniego filtra ochronnego traci swe zdolności obronne przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wolniej się regeneruje. Zimą można pozwolić sobie na używanie kremów o cięższej konsystencji niż latem.
5. Skuteczne zabiegi kosmetyczne
W zimne dni, gdy mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i nie opalamy skóry, warto zdecydować się na zabiegi złuszczające na twarz. Jednak bardzo ważne jest, aby były rekomendowane przez dermatologa lub doświadczoną kosmetyczkę. Bezwzględnie po zabiegu złuszczającym należy używać filtrów chroniących skórę przed promieniowaniem UV. W przeciwnym razie cera może ulec podrażnieniu. Jakie zabiegi warto przeprowadzać zimą? Dobre efekty daje złuszczanie laserem, kwasami lub mechaniczne (np. mikrodermabrazja). Powinny być oczywiście dostosowane do rodzaju skóry. Zabiegów złuszczających nie należy wykonywać w trakcie silnych mrozów, lepiej udać się do kosmetyczki, gdy temperatura jest na plusie.
Dodatkowe porady
Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest niezwykle istotna w sezonie zimowym. Jednak warto pamiętać, że warstwę ochronną tworzą również podkłady i pudry. Zimą bardzo dobrze sprawdzają się także kremowe cienie do powiek oraz sztuczne rzęsy – ominie nas problem rozmazanego tuszu! Sprawdź, jak zrobić trwały i szybki makijaż zimowy z użyciem sztucznych rzęs Perhaeps.