Trudno wyobrazić sobie wykonywanie makijażu bez użycia pędzli, gąbek, zalotki czy pęsety do sztucznych rzęs. Należy jednak pamiętać o regularnym myciu akcesoriów. Czy wystarczy jedynie woda z mydłem, czy raczej postawić na specjalne preparaty?
Jak często trzeba myć pędzle i gąbki do makijażu?
Na wstępie warto zaznaczyć, że przybory to pudru czy podkładu są siedliskiem bakterii. Przeważnie przechowujemy je w łazience, gdzie mają idealny klimat do rozwoju. Częstotliwość mycia akcesoriów do twarzy zależy od ich przeznaczenia. Pędzle do produktów sypkich (puder, bronzer, cienie do powiek) wystarczy myć raz na tydzień, ale zawsze warto po użyciu spryskać je specjalnym płynem do czyszczenia lub przetrzeć ściereczką antybakteryjną. Gąbeczki i pędzle do kosmetyków płynnych trzeba myć po każdym użyciu, ponieważ mają bezpośredni kontakt ze skórą. Jeżeli borykamy się z niedoskonałościami skóry twarzy warto zwrócić szczególną uwagę na higienę.
Czym czyścić akcesoria do makijażu?
W tym przypadku nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Można zainwestować w specjalne płyny antybakteryjne do pielęgnacji pędzli, które łatwo znajdziemy w drogeriach lub sklepach internetowych. Jeżeli nie chcemy kupować dedykowanych preparatów do czyszczenia, wystarczy nam zwykły szampon do włosów. Pędzle można również przecierać nawilżanymi chusteczkami po każdym użyciu. To samo dotyczy pęsety, zalotki, gąbki czy szczoteczki do brwi.
Jak myć pędzle i gąbki?
Należy pamiętać, że do mycia akcesoriów nie używamy ciepłej ani gorącej wody. Wystarczy do letniej wody wlać odrobinę szamponu lub żelu, zanurzyć włosie pędzla lub gąbeczkę i zamieszać (lekko pocierając o dłoń). Tę czynność można wykonywać dopóki nasz pędzel nie będzie idealnie czysty. Bardzo pomocne są również specjalne płytki do czyszczenia pędzli, które posiadają różną teksturę, aby jeszcze dokładniej oczyścić pędzle z kosmetyków. Inaczej postępujemy w przypadku specjalnych płynów do czyszczenia pędzli. Warto kierować się instrukcjami na opakowaniu. Najczęściej wystarczy wlać niewielką ilość detergentu do miseczki (bez dodatku wody), namoczyć włosie i wytrzeć papierowym ręcznikiem. Nie należy zbyt mocno pocierać włosia, wykręcać, suszyć za pomocą suszarki czy kłaść na kaloryferze, ponieważ pędzel może stracić swój kształt. Odpowiednia higiena akcesoriów kosmetycznych pozwoli zachować im trwałość na długi czas.
Fot. Pinterest